Страница 1 от 4

Подсъдни ли са на военен съд полицаите според новия ЗМВР

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2005, 14:50
от psirmov
Някой знае ли дали според новия ЗМВР полицаите 6е продължат да са подсъдни на Военнен съд и Военна прокуратура или 6е бъдат прехвърлени към цивилните магистрати?

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2005, 14:58
от ivopn
да

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2005, 16:18
от dinev
"Да" какво? :?: Със същата логика можехте да отговорите и "Не"!

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 02:05
от gavril
ПОДСЪДНИ СА, ЗАЩОТО СТРУКТУРАТА Е ВОЕНИЗИРАНА, БЕЗ ЗВАНИЯ...
ЧЕТИ В змввр

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 15:27
от chpg
Колеги, прочетете чл. 194 от НПК / нов/ и ще видите подсъдността на полицаите!

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 16:15
от mishi_83
Наказателно-процесуален кодекс

.....
Глава тридесет и първа.
ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЛА, ПОДСЪДНИ НА ВОЕННИТЕ СЪДИЛИЩА

Дела, подсъдни на военните съдилища

Чл. 396. (1) На военните съдилища са подсъдни делата за престъпления, извършени от:
1. военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;
2. генерали, офицери и лица от сержантския и редовия състав от други министерства и ведомства;
3. резервистите при участие в учебно-мобилизационни мероприятия или при изпълнение на активна служба в постоянния резерв;
4. сътрудниците на органите от ведомствата по т. 1 и 2 при или по повод изпълнение на възложените им задачи;
5. гражданските лица на служба в Министерството на отбраната, в Българската армия и в структурите на подчинение на министъра на отбраната, в Министерството на вътрешните работи, в Националната служба за охрана и в Националната разузнавателна служба при или по повод изпълнение на службата им.
(2) На военните съдилища са подсъдни и делата за престъпления, в осъществяването на които са участвали и граждански лица.

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 18:20
от chpg
Глава петнадесета от ЗМВР
СЛУЖИТЕЛИ НА МВР
Раздел I.
Статут на служителите на МВР
Чл. 169. (1) Служители на МВР са:
1. държавните служители;
2. лицата, работещи по трудово правоотношение.

(2) Статутът на държавните служители в МВР се урежда с този закон.

(3) Статутът на лицата, работещи по трудово правоотношение, се урежда при условията и по реда на Кодекса на труда и на този закон.

чл. 194, ал. 1, т. 2 от НПК - разследването се провежда от следователи по дела за престъпления, извършени от държавни служители в МВР.
С други думи, полицаите, които са държавни служители според ЗМВР са подсъдни на цивилната прокуратура и следствие. С новия ЗМВР няма звания / сержанти, офицери и т.н/, а всички са държавни служители.

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 19:48
от kursant_amvr
НПК:
Чл. 396. (1) На военните съдилища са подсъдни делата за престъпления, извършени от:
1. ...
...
5. гражданските лица на служба в Министерството на отбраната, в Българската армия и в структурите на подчинение на министъра на отбраната, в Министерството на вътрешните работи, в Националната служба за охрана и в Националната разузнавателна служба при или по повод изпълнение на службата им.

До колкото разбирам текста на закона полицаите остават подсъдни на военен съд, макар и само по деяния при или по повод службата.
Това според мен не е редно, още повече след девоенизацията, но това е отделна тема, която не искам да започвам, защото предчувствам че в нея ще се излее много жлъч.

Що се отнася до т. 2 на същата алинея: "генерали, офицери и лица от сержантския и редовия състав от други министерства и ведомства;", то в МВР вече няма генерали, офицери и сержанти. Това се отнася за други ведомства: НСО, Главна дирекция "Охрана на съдебната власт" към МП и т.н.

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 19:52
от kursant_amvr
gavril написа:ПОДСЪДНИ СА, ЗАЩОТО СТРУКТУРАТА Е ВОЕНИЗИРАНА, БЕЗ ЗВАНИЯ...
ЧЕТИ В змввр

:shock:

Какво според теб означава "военизирана без звания" ?? И къде точно в ЗМВР пише, че системата е военизирана?

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 23:13
от ko_go
Както винаги господата законотворци не са на ясно какво точно са гласували. Според мен, в 396 ал.1 т.5 НПК са имали в предвид държавни служители в Министерството на вътрешните работи, както са споменати в чл.194 ал.1 т2 НПК. До колкото ми става ясно държавните служители на МВР са подсъдни на военни съдилища само при и по повод изпълнение на службата им, а в останалите случаи на гражданските съдилища, НО направиш ли гаф, независимо дали при или по повод или не ,си вън от работа !

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2006, 23:18
от ko_go
Както винаги господата законотворци не са на ясно какво точно са гласували. Според мен, в 396 ал.1 т.5 НПК са имали в предвид държавни служители в Министерството на вътрешните работи, както са споменати в чл.194 ал.1 т2 НПК. До колкото ми става ясно държавните служители на МВР са подсъдни на военни съдилища само при и по повод изпълнение на службата им, а в останалите случаи на гражданските съдилища, НО направиш ли гаф, независимо дали при или по повод или не ,си вън от работа !

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 21:00
от policai
ko_go написа:Както винаги господата законотворци не са на ясно какво точно са гласували. Според мен, в 396 ал.1 т.5 НПК са имали в предвид държавни служители в Министерството на вътрешните работи, както са споменати в чл.194 ал.1 т2 НПК. До колкото ми става ясно държавните служители на МВР са подсъдни на военни съдилища само при и по повод изпълнение на службата им, а в останалите случаи на гражданските съдилища, НО направиш ли гаф, независимо дали при или по повод или не ,си вън от работа !


Точно така е! Всяко действие или бездействие, умишлено или не, извършено от служител на МВР е подсъдно на военен съд.
Защото това са държавни служители от МВР, т.е. закона за държавния служител, кодекса на труда и ред други закони, напр. конституцията на РБ не важат за държавният служител от МВР :lol:
Ха, честита девоенизация.

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2006, 23:09
от gavril
голямо призвание е хора, и който е полицай го знаел
търсиш листа, кламери или туба бензин.
иначе си лицето на държавата и военният съд се гъбарка с теб и добри началници имаш да ти помагат, когато скучаеш с някое наказание за стимол на работното място...
Пак някои служители писнало им от началнически гнет си го обжалват и печелят делата с лекота / виж съдебната практика /


ДА СИ ВИ ЧЕСТИТИ НОВИТЕ ДЛЪЖНОСТНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ, КЪДЕТО Е ПОСОЧЕНО КАКВИ СТЕ ВСЪЩНОСТ...

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2006, 16:17
от jailer
"когато скучаеш с някое наказание за стимол ;-)))"
Gavrileeee, Gavrile!!! Остана ли някоя тема, с която да не си се изгаврил?!... Или да не си се изложил?!... "Стимул" се пише, между другото, ама само това да ти е проблема... :oops:

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 09:52
от sledomagrz
Колеги, всеки юрист следва да знае, че когато в наказателното право се определят субектите, не се тълкува. Четат се законите. Ако един закон внася противоречие, то това противоречие се уточнява със специален закон.
В конкретния случай дори да не се търси волята на законодателя, а тя е безспорно ясна с факта- именно, че се касае за нов текст, който е посочен в НПК предвид разпоредбата на чл.194 ал.1 т.2 /нов/ ,промяната на 388 /стар/ в 396 /нов/, казуса е ясен.
Винаги следва да се има предвид новата воля на законодателя.

Разглеждайки чл. 194/нов/ законодателя сочи- държавни служители в МВР
Разглеждайки чл. 396 /нов/ законодателя сочи- граждански лица в МВР
Разглеждайки чл. 388 /стар/ законодателя сочи-
А/генерали, офицери, сержанти и войници от МВР
В/ граждански лица в МВР

В този смисъл и при възникналото противоречие НПК мълчаливо препраща към закона за МВР

Разглеждайки стар закон за МВР - в правомощия чл.чл.49;61 ал.1;91 ал.1;96 ал.1 и т.н. се сочат офицери, сержанти и извънщатни служители.
Нещо повече стария закон за МВР в чл.121б сочи че органи на дирекция "Миграция" са държавни служители- офицери и сержанти, както и чл. 126 ал.1- органи на дирекциите в специализираната администрация са държавните служители- граждански лица и извънщатните служители на дирекциите.
Разглеждайки нов закон за МВР в чл.чл.43;53;102;126 и т.н. законодателя сочи само държавни служители.

Ако в старите разпоредби законодателя прави разлика между държавни служители и граждански лица, в новите е категоричен- държавни служители

В този ред на мисли чл. 194 /нов/ от НПК е категоричен- държавни служители от МВР, които са изчерпателно посочени в чл.170 ал.1 от Закона за МВР
Някъде колеги да виждате в специалния закон термина граждански лица]?!

Единственото, което в новия закон за МВР, може да се тълкува като граждански лица е в смисъла на чл.196 ал.1 т.2- лица работещи по трудово правоотношение. Престъпления извършени от тези лица обаче по презумпция са подсъдни на гражданските съдилища.

Така, че колеги юристи- няма дори място за спор. Няма колизия или както искате го наречете. Как военния следовател, прокурор, съдия ще определи обвиняемия, подсъдимия за да оправдае действията си по отношение на него- никак. Как ще определи кой от държавните служители е гражданско лице?! На основание кой закон или разпоредба?!
Недай си боже да има осъдени такива от военни съдилища след измененията, те винаги могат да се позоват на текстовете от ЗМВР и да поискат разгледжането отново на делата, но вече от гражданските структури на съд, следствие, прокуратура. Кой магистрат ще им го откаже ?! Аз не бих могъл. Каква сила ще има решението на некомпетентния съд?!
Тежко на магистрати които са решили обратното. Няма място за чудене. ЗАКОНЪТ Е КАТЕГОРИЧЕН !! Дано поне на това основание да не бъде съдена България...ЩЕ СТАНЕМ СЪВСЕМ СМЕШНИ!!!

В този смисъл чл.396/нов/, намирам за един мъртъв текст, който дори е безсмислено да бъде обсъждан.

Дано колеги, съм бил изчерпателен!!

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 10:04
от sledomagrz
Между другото, колкото и да не разбират служителите в МВР или не искат да разберат и приемат волята на зоконодателя, тя е факт. Колкото и да не искат да ги разследват /доколкото усещам атмосферата във форума/ "некадърни" следователи, "мързеливи" прокурори или "надути" съдии, то законодателя е решил така. А волята на зоконателя и закона е над всичко- нали така колеги?!
Ако не сега- скоро след измененията, то ще го разберат малко по- късно, ако им се наложи /дано това не им се случва- да им се наложи де!!!/. В крайна сметка не го пожелавам и на врага си. А пък и не смятам че сме врагове, въпреки мненията ни един за друг, нали ?!.

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 16:28
от mm222
Браво колега "sledomagrz" по ясно няма как да се обясни.Но нали си наясно че военните до последно ще държат контра, а като чета постингите ти из форума съм сигурен че се досещаш и защо го правят. :lol: :lol:

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 16:43
от yugoslav
mm222 написа:Браво колега "sledomagrz" по ясно няма как да се обясни.Но нали си наясно че военните до последно ще държат контра, а като чета постингите ти из форума съм сигурен че се досещаш и защо го правят. :lol: :lol:


К'ви военни, к'во НАТО!?

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 16:59
от mm222
:lol: :lol: става дума за военните следователи, съдии и прокурори премъдри ми дознателю.Щом това не си разбрал не очаквам да разбереш и за какво се говори тук :twisted:

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 17:14
от yugoslav
Е, така вече ти разбрах мисълта! :idea: Въпреки твоите (не)очаквания!
Щото например ако се спомене някъде полуконтекстулно думата "публични" може човек да си помисли, че иде реч за регистри, вземания, търгове е защо не и за публични домове :oops: !
Ай со здравье!