ivanov_p написа:ЗС не регулира наемните отношения. Първо трябва да се провери дали договора е за наем или аренда. Ако е за наем има иск към наемодателя-съсобственик/ци за дела от наема за последните 3 години. Дали ще е успешен зависи от наличието на договор, уговорки, доказани плащания и т.н.
При всички случаи наследниците трябва да поискат писмено от останалите съсобственици да им осигурят ползването на общата вещ, за да имат право да претендират за обезщетение за в бъдеще, от деня на получаване на съобщението, като лишени от ползване съсобственици.
Не е 3, а 5 години. 3 години е давността по отношение на наемното правоотношение, а то е между наемодателя и наемателя. Но съсобствениците на вещта не са страна по този договор за наем, ако и да е сключен от един от тях. И давността за вземанията им по чл. 30, ал. 3 от ЗС не е за периодично вземане, а стои на съвсем друга плоскост (познай коя). Оттам и давността - 5 годишна. Ако искаш практика - потърси си я. Има.
И написаното от теб за поканата също е невярно. Ако един съсобственик ползва ЛИЧНО вещта повече от обема на дела си, то той действително дължи обезщетение на останалите от деня на поканата съгласно чл. 31, ал. 2 от ЗС.
Но когато един съсобственик е ОТДАЛ ПОД НАЕМ (т.е. извлича ползи, но не лично) цялата вещ, то той дължи на останалите съсобственици припадащия им се дял от ползите от началния момент без да е нужно никаква покана - чл. 30, ал. 3 от ЗС.