Страница 1 от 1

Обезщетение от застраховка "Гражданска отговорност"

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2013, 21:56
от dianakarcheva
Здравейте,
Моля, ако може да ми дадете мнение по следния застрахователен казус.

В средата на юли родителите ми претърпяха ПТП, причинено от водача на другия автомобил, при което колата им беше тотал щета и следваше да им се изплати обезщетение от застрахователя на виновния шофьор. След като бракуваха колата, предоставиха на застрахователната фирма изисканите от нея документи (началото на август) и зачакаха изплащането на обезщетението. От тогава минаха вече почти 2 месеца, но от застрахователите не са получили нито становище с оценка на щетите в писмен вид, нито е преведено някакво обезщетение по сметката която са оставили.
В телефонен разговор, от деловодството на застрахователната фирма, са обяснили, че заведената щета е минала експертна оценка в средата на август, казали са на майка ми на каква сума са оценили автомобила и че ще им се изплати 70% от тази сума, но правели плащанията в 45 дневен срок. Не са казали 45 дни от какво.

Лично на мен ми се струва, че тук има доста нередности. Ще съм благодарна, ако някой по-вещ в тази сфера, потвърди дали съм права.
1. Прочетох във НАРЕДБА № 24 ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ЗАСТРАХОВАНЕ ПО ЧЛ. 249, Т. 1 И 2 ОТ КОДЕКСА ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО, че "чл.18(1) Обезщетението по задължителната застраховка 'Гражданска отговорност' на автомобилистите се определя и изплаща от застрахователя в 15-дневен срок, след като застрахованият или увредените трети лица са представили всички изискани документи...." След като са им предали документите в началото на август, застрахователите не са ли вече в доста голяма просрочка?
2. По телефона са казали, че ще изплатят 70% от сумата на която са оценили автомобила. Защо 70%? Имат ли такова право, след като автомобила е бил тотал щета и за бракуване?
3. Не трябваше ли да върнат на родителите ми в писмена форма някакво уведомление на колко са оценили автомобила с обосновка на какво основание е направена оценката (възраст, техническо състояние, т.н.), или не са задължени?
4. В наредбата прочетох и точната методика, по която следва да се прави оценката при тотал щета (Приложение № 1 към чл. 15, ал. 4). По каталог се взема цената на автомобила в ново състояние и се умножава по коефициент в зависимост от възрастта му (всичко е описано в наредбата).Направих калкулацията и получих число, което е два пъти по-голямо от това, което са казали на майка ми по телефона. В тази ситуация явно трябва да се обжалва оценката, обаче пред кой? Да се пусне жалба до застрахователя ли е редно или направо до по-висока инстанция?
5. След ПТП-то колата не е можела да се движи и на родителите ми им се е наложило да ползват пътна помощ. Заедно с другите документи те са предали и копие на фактурата от Пътна помощ, а сумата, която са им казали по телефона не е покривала тези разходи. Не трябва ли застрахователя да покрие отделно и разходите за пътната помощ?

Ще ми е от полза да получа странично мнение по случая, защото въпреки, че намирам всичко това за нередно, все пак не съм експерт.