mariana19621 написа:Защото около 400 000 български граждани са в подобно на моето положение. Малко ли ви се струват? Умножете ги по 2 защото живеят с други хора в семейство и ще се види, че за всички тях България отдавна не е майка, а мащеха.
Онези, които са в чужбина не могат да се върнат и да работят в България на светло заради дълговете, които имат. Ако започнат изобщо работа са в сивия сектор. Финансовата криза започна 2008-ма, от тогава тези хора са в това извънредно положение.
Работих с три адвокатски кантори за почти 3 години по казуса ми с дълговете. Всички изтъкваха едно и също нещо: Законите са направени за банките/колекторите в ущърб на обикновените хора.
И от къде излезе тази статистика, че 400 000 български граждани живеели в чужбина, защото в България имали дългове, които не се погасявали? Това са съвсем произволни числа. А и невъзможно да е така. За да е така, кредитите трябва да са на значителна стойност и да не могат да се погасят, примерно над 20000 лв. На колко ФЛ банките са отпуснали потребителски кредити в размер над 20 000 лв.? А колко са случаите на ипотечни кредити с непогасени задължения след проведена публична продан на обезпеченото имущество?
Хайде малко по-кротко с гръмките изказвания.
Хиляди български граждани живеят в чужбина по най-различни причини. Мнозина са тези, които са отишли не защото имат дългове в България. Например при младите е модерно да се учи в западен университет и после да останеш там да живееш. Мнозина отиват да работят на по-добре платени работи, защото смятат, че в България получават малко - особено от по-бедните райони на страната и от по-малките населени места. За някои е така, за други обаче не е - разходите в чужбина никак не са малки, особено за квартира и транспорт.
Истината е друга - който иска да си погаси дълговете, намира начин. Който не иска - се оправдава. Я с банките, я с НАП, я с някой друг. Никой не обича да плаща, но добросъвестните го правят, а недобросъвестните обвиняват другите. И на мен не ми е приятно да плащам данъци и осигуровки, но го правя. Хайде стига сте обвинявали я държавата, я банките, а адвокатите за собствените неволи. Че и адвокатите още малко виновни, че Вие сте задлъжняла и сте емигрирала. Ами те адвокатите за всичко виновни, и за глобалното затопляне.
И изобщо не е вярно, че българските закони били направени в полза на банките - българските закони в областта на банковото дело в общи линии е реципирано от европейското право, там има строги изисквания за банковата дейност, особено след кризата от 2008 г.
А на бедния длъжник възможностите всяка година се увеличават: първо беше несеквестируемостта на единственото жилище, после дойде ТР 2/2015 на ВКС, касаещо давността, после дойде съдебната практика на СЕС за неравноправните клаузи, после дойде абсолютната давност, сега и несъстоятелност на ФЛ му готвят - само и само да е доволен. И става все по-трудно да си събираш дълговете от тези, които са взели чужди пари и не искат да ги връщат. Банките обаче какво правят? Те не са на загуба, дори напротив - имат рекордни печалби. Защо? Защото постоянно вдигат банковите такси и не плащат никакви лихви по депозитите. Кой ги плаща увеличените банкови такси? Всички ние, будалите, които сме останали тук и сърбаме попарата на тези, които не си плащат. Болен здрав носи е положението.
Да няма съд, да няма адвокати, да няма закони още малко...някаква анархия ако може, нещо като Законът на джунглата да властва. Законите трябва да се спазват от всички. Вярно е, че и банките не са цвете за мирисане - то не е анатоцизъм, то не са неустойки във формата на наказателни лихви, то не са такси (скрити лихви), то не са плаващи лихвени проценти...но човек или не тегли кредит и си свива чергата, или се бори срещу незаконните клаузи. И като му потрябва адвокат, не хваща Филанкишията, а първо сериозно проучва кой е компетентен и на кого може да се довери. Но е по-лесно да избереш първия срещнат и после да се оправдаваш с него, нали? Точно както без много мисъл се тегли кредит, после и без много мисъл се избира адвокат. И се приказват врели-некипели из интернет форумите.