начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Какво притежават собствениците

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот l____ » 22 Окт 2009, 15:48

Какво трябва като вещо лице да откриете?


Към проблема не съм ангажиран като вещо лице. Просто ме помолиха да погледна документите на съпрузите, относно собствеността им. А наследниците им, искат да докажат собствеността на родителите си, защото съседите, възползвайки се от лошото стопанисване на имот 99 /или парцел V-99/, са завладели /без правно основание/ около 250-300 кв. м. от имота на съпрузите.

Отделно Общината, възползвайки се от дълго-продължилата незаинтересованост на сегашните собственици по наследство, е сложила ръка на около 200-250 кв.м. на друга част от лошостопанисвания имот.

А отгоре на всичко, през 2000 г е одобрен нов кадастрален план, в които границите на владение са отразени като граници на собственост. И отгоре на всичко, през 2006 г има одобрен и нов план за регулация - повтарящ естествено, границите на владение. :(

И сега, наследниците на съпрузите нямат читави документи, за да докажат собствеността на родителите си. Всъщност имат НА и няколко скици, но сама разбрахте, че и документа за собственост и скиците са изпълнени с противоречия, от които почти всеки /дори и некадърен/ адвокат, представляващ ответната страна, може да създава неприятности - заради калпаво написания НА. И да скъса нервите на наследниците, на адвоката им и ...

А и отделно Общината ще "свири и приглася" не в своя вреда. :x

А ако и някой по-грамотен специалист започне да приглася на съседите и на Общината - просто не виждам как ще издържат и нервите на съдията и той няма да отсече към бъдещите ищци: " Недоказани претенции заради недобре конкретизирани граници на имот. Единственото, което съдът приема като доказателство е, че имате домумент за собственост на 2585 кв.м. Кои точно 2585 кв.м. кв. 6 имате в предвид? Докажете границите им на тези 2585 кв.м. Напомням максимата, че площта е функция на границите!!! Дайте граници, за да отсъдя. Ама вие, уважаеми ищци, не знаете на какво сте собственици - на УПИ или на ПИ!!! Отхвърлям иска като недоказан!"
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот sunrise » 22 Окт 2009, 15:59

Само да вметна, че задължително при предявяване на иск за собственост, имотът трябва да е описан по действащият регулационен план, а не по старият.
Проблем в случая е да разберем бай Колю,така както е описан в НА, собственик на кой парцел е бил?
И тук ще им се появи проблемът да идентифицират новият имот, по новия план със старият, ще трябва да се назначи експертиза.
А те всъщност срещу кой изобщо ще водят този иск?Срещу комшиите или срещу общината?
Моят съвет е да поискат от общината справка за отчуждителни процедури по имота, най-добре преди да започне делото, поне да знаят какви са им шансовете.
Има и решение,че не може да се придобиват по давност части от имоти/не предаваемите/, ако желаете ,може да го потърся.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот magodeoz » 22 Окт 2009, 16:52

Първото нещо, което следва да се направи, е да се поиска от общината скица на имота с нанесени действащи и стари регулационни и кадастрални планове в различни цветове (т. нар. "комбинирана скица"), за да се онагледят промените във времето. Освен това, би трябвало при поискване общината да издаде удостоверение за пълна или частична идентичност на имот, където да посочи, че описаният в НА имот е идентичен с частта от ПИ 99, попадаща в УПИ ІV.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот l____ » 23 Окт 2009, 10:03

А те всъщност срещу кой изобщо ще водят този иск?Срещу комшиите или срещу общината?


Според мен редът е следният:
1 Искане до Общината за промяна на кадастралния план от 2000-та година.

Общината трябва да състави акт за непълноти и грешки в ПИ 32 в кадастралния план. И да предложи на всички заинтересувани да подпишат акта с констататираните непълноти и грешки.

2 В зависимост от това, кой от заинтересованите съседи ще подпише или няма да подпише, се тръгва в две посоки:

2.1. Границите с подписалите съседи се коригират след заповед на одобряващия орган - в случая кмета;

ИЛИ

2.2. Съпрузите получават от Общината отказ за изменение на кадастралния план в частта на неподписалите съседи. Защото Кметът не може да издаде заповед за коригиране на кадастралния план докато не се постигне съгласие между заинтересованите или докато спорът не се реши по съдебен ред /спор за материално право/ .

Моят съвет е да поискат от общината справка за отчуждителни процедури по имота, най-добре преди да започне делото, поне да знаят какви са им шансовете.


Няма установени отчуждителни процедури. На някои от скиците има изрично записан текст, че имотът не е актуван за общински. Този текст на скиците не е ли достаъчен, за да се направи извод, че не е проведена отчуждителна процедура.
Трябва ли да се поиска изрично удостоверение, че за имота няма проведени отчуждителни процедури???


Има и решение,че не може да се придобиват по давност части от имоти/не предаваемите/, ако желаете ,може да го потърся.


За чл. 200 от ЗУТ ли говорите???
Може би случаят не е съотносим точно към чл. 200, защото има одобрен кадастралнен план през 2000-та година. И на негова основа е одобрен нов план за регулация, като дворищно-регулационните линии минават по кадастралните граници....
Дори не виждам относимост на казуса към чл. 200 ЗУТ... Вие за какви решение споменавате?


Първото нещо, което следва да се направи, е да се поиска от общината скица на имота с нанесени действащи и стари регулационни и кадастрални планове в различни цветове (т. нар. "комбинирана скица"), за да се онагледят промените във времето.


Отправено е такова искане.
Най-вероятно, Общината "ще си остави ръцете" при изработването на комбинираната скица. :roll: Ако не и да откаже издаването й, с обяснението, че инженерното платно, на което е изчертан регулационния план от 1936 г е в състояние, от което не могат да се правят категорични изводи за точните граници на имот 99 и парцел IV-99. :shock:
Което в интерес на истината е верно около 85-90% :( :o :o



Освен това, би трябвало при поискване общината да издаде удостоверение за пълна или частична идентичност на имот, където да посочи, че описаният в НА имот е идентичен с частта от ПИ 99, попадаща в УПИ ІV.


Ами никой не може да даде такова удостоверение, защото никак не е ясно в НА кой имот е описан: ПИ 99 ? ; УПИ ІV-99 ?? ; или някаква комбинация в която е намесен и ПИ 100???
Всъчност нали основния ми въпрос бе: На какво, според НА, са собственици съпрузите???

И... май че се върнахме.... в началото на темата :oops: :roll:
А и, май, кой каквото ще да казва, не може да го докаже. Може да изрази предположение, но категоричен извод, основан на записаното в НА, е невъзможно да се обоснове. За съжаление.

Ами... идеи някакви????
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот sunrise » 23 Окт 2009, 10:56

Не става въпрос за чл.200от ЗУТ, а за съдебни решения.

Решение № 186 от 19.II.1987 г. по гр. д. № 154/86 г., ОСГК

Съдебна практика, Бюлетин на ВС на НРБ, кн. 9/1987 г.

чл. 59, чл. 181, ал. 1 и ал. 3 ЗТСУ,
чл. 79, ал. 1 ЗС, чл. 40, ал. 2 ЗПИНМ (отм.)

Владението на реално разграничена част от парцел за какъвто и да е срок нито води до придобиването на собствеността по давност, ако давностният срок е завършен след влизането в сила на ЗТСУ, нито може да се счита за владение върху идеална част и няма за последица придобиването по давност на съответна идеална част. При действието на ЗТСУ не е допустимо не само придобиването по давност на реални части, но и на идеални части от дворищнорегулационни парцели чрез владение върху реални части. Правилото на чл. 181, ал. 3 ЗТСУ съставлява изключение от общата забрана на чл. 59 ЗТСУ за придобиване на давност на реални части от парцели, действието на което е ограничено само спрямо изтеклата до влизане в сила на ЗТСУ давност.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
При положение, че Ен. Ен. е започнал да упражнява фактическа власт върху спорната част от парцела с намерение да я държи като своя най-рано на 28 август 1964 г., правните последици, които чл. 79, ал. 1 ЗС свързва с непрекъснатото владение, продължило най-малко 10 години, са могли да настъпят най-рано на 28.VIII.1974 г. Това означава, че 10-годишният давностен срок, съставляващ основание за придобиване право на собственост, е изтекъл след датата на издаване на нотариалния акт по обстоятелствена проверка - 19.II.1974 г., а също така - при действието на ЗТСУ, влязъл в сила на 1.VI.1973 г.
Разпоредбата на чл. 59 ЗТСУ установява забрана за придобиване по давност на реално определени части от дворищнорегулационни парцели. Такава възможност е съществувала при действието на отменения ЗПИНМ в редакциите му от 1949 и от 1959 г. Съгласно чл. 40, ал. 2 ЗПИНМ (редакция от 1959 г.), която се е отнасяла до възможността части от парцели да бъдат предмет на отчуждителни сделки на завети и на придобивна давност, тълкувана във връзка с ал. 1 на същия член и чрез аргумент за противното, за да може част от парцела да бъде предмет на придобивна давност, изискването е частите, на които се разделя по този начин парцелът, да са с размери, при които според действуващите тогава разпоредби на § 39 - 43 ППЗПИНМ могат да бъдат обособени в самостоятелни парцели. В този смисъл са и разясненията по приближението на чл. 40 ЗПИНМ, дадени при действието му с тълк. р. № 76-1967-ОСГК, според което владение, имащо за предмет "реална част" от урегулиран парцел, може да доведе до придобиване по давност, ако е възможно регулационното разделяне на парцела.
За разлика от чл. 40, ал. 2 ЗПИНМ и в съответствие с изискването да се изключат неоправданото раздробяване на дворищнорегулационните парцели и отклоненията от предвидения в ЗТСУ специален ред за тяхното образуване, което по начало е продължение на идеята, възприета още със ЗПИНМ, чл. 59 ЗТСУ не допуска въобще придобиването по давност на собствеността върху реално определени части от парцели. Връзката и приемствеността между ЗПИНМ и ЗТСУ е изразена чрез преходното правило на чл. 181, ал. 1 ЗТСУ, по силата на което се запазва действието на завършената до влизане в сила на ЗТСУ придобивна давност по отношение на реално определени части от дворищнорегулационни парцели, ако частите, предмет на владението, и останалите части от парцела отговарят на изискванията на § 39 - 43 ППЗПИНМ или на чл. 53 - 55 ППЗТСУ. Това означава, че придобивната давност върху част от парцел ще запази действието си при условията на чл. 181, ал. 1 ЗТСУ, ако е изтекла, без да е прекъсвана, до влизането на ЗТСУ в сила.
В конкретния случай от данните по делото е видно, че Ен. Ен. е владял през целия период на упражняваната от него фактическа власт една реално определена част от парцел IV-187 с площ от 1100 кв. м.
Собствеността не е придобита и върху идеална част, изразена като съотношение на владяното в реални граници спрямо общата площ на парцела. Владението на реално разграничена част от парцел за какъвто и да е срок нито води до придобиването на собствеността по давност, ако давностният срок е завършен след влизането в сила на ЗТСУ, нито може да се счита за владение върху идеална част и няма за последица придобиването по давност на съответната идеална част.
Чл. 59 ЗТСУ установява само недопустимостта на придобиване по давност на реално определени части от дворищнорегулационни парцели и изрично не съдържа забрана за придобиване на идеална част, посредством давностно владение на реална част. От това не следва, че при действието на ЗТСУ е възможно да бъде придобита идеална част посредством давностно владение на реална част. Без да е изрично посочена в някоя от нормите на ЗТСУ, недопустимостта произтича от тълкуването на чл. 59 и чл. 181, ал. 3 ЗТСУ.
В продължение на идеята, залегнала в чл. 40, ал. 2 ЗПИНМ, съответно на чл. 181, ал. 1 ЗТСУ, ал. 3 на чл. 181 ЗТСУ разширява действието на изтеклата до влизането в сила на този закон придобивна давност и по отношение на реално определени части от парцели, които не могат да бъдат обособени в самостоятелни парцели. Допуска се трансформиране на владяната реална част в съответна идеална като действието на давността спрямо реалната част се приравнява с такова по отношение на идеална част, която й съответсвува. Правилото на чл. 181, ал. 3 ЗТСУ също има преходен характер и е предназначено да уреди случаите, възникнали преди влизането му в сила. С него се признава правно действие на фактическия състав на владението върху реална част, аналогично с това на фактическия състав на владение върху идеална част. С други думи, чл. 181, ал. 3 ЗТСУ съдържа една фикция, според която владението върху реална част се счита за владение върху съответна идеална част и оттам се приема, че по давност е придобита идеална част, равняваща се на квотата на реално владяната в целия имот. Тъй като фикции може да се установяват само от закона, правилото на чл. 181, ал. 3 ЗТСУ съставлява същевременно изключение от общата забрана на чл. 59 ЗТСУ за придобиване по давност на реални части от парцели, действието на което е ограничено само до изтеклата до влизане в сила на ЗТСУ давност.
От това следва, че при действието на ЗТСУ не е допустимо не само придобиването на давност на реални части, но и на идеални части от дворищнорегулационни парцели чрез владение върху реални части. Без значение е и въпросът за размерите на тези части.
Изключителният характер на разпоредбата на чл. 181, ал. 3 ЗТСУ, целяща да даде санкция на заварените случаи и да пресече за в бъдеще случаите на неоправдано раздробяване на парцелите, се основава на разбирането, че владението на реални части не може да се счита за владение на идеални. При владение върху идеална част, за разлика от това върху реална, вещта (или част от нея) се държи не като своя, а като обща. Обхватът на фактическата власт е ограничен не от някакви обективирани на място граници, а от обстоятелството, че и друго лице или и други лица също така упражняват фактическа власт върху същата вещ. Именно това обстоятелство я ограничава и й създава "мяра", като я свежда до обем, който отговаря на съдържанието, което има правото върху идеална част. Ето защо владението върху реално разграничена част не е равнозначно на владението върху идеална. По тези съображения не са еднакви и правните им последици. Това е и фикцията, която чл. 181, ал. 3 ЗТСУ е допуснал само за определени случаи.
Това не означава, че по давност не може да бъде придобита идеална част от парцел посредством владение върху идеална част. В случай напр., че две лица заедно влизат във владение на един чужд парцел, те могат чрез съвладение да го придобият в съсобственост. Обстоятелството, което отличава примера от процесния, е фактът на съвладението, т. е. на упражняването на фактическа власт върху целия парцел - с ограничението, което произтича от това, че при владението от единия се държи сметка, че и другият владее, но не се касае за поотделно владение на реално отграничени части. Също така, ако собственикът на един парцел продаде идеална част от него и продажбата се окаже нищожна при положение, че владее заедно с продаваната част. В хипотезата (най-често срещана при сънаследяване), при която един от съсобствениците, ползуващ сам целия имот, от държател на частите на другите се превърне в техен владелец, идеалните части също могат да бъдат придобити по давност.
Нито една от тези хипотези не е налице в случая.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот sunrise » 23 Окт 2009, 10:59

Освен това, удостоверяването ,че имотът не е актуван като общински, не означава ,че е нямало отчуждителни процедури.Отчуждаването може да е било по плана за дворищната регулация, където в общината трябва да се съхранява оценка за придавемите части, платежни бележки ,че същите са изплатени и т.н.
Освен това, моите наблюдения са ,че общините не следят много много реда за актуване на имотите си.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот kirile » 23 Окт 2009, 11:47

Има ли реализирано отчуждаване , ако в Общината липсват платежните бележки и въпреки това тя си го актува ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот sunrise » 23 Окт 2009, 11:49

kirile написа:Има ли реализирано отчуждаване , ако в Общината липсват платежните бележки и въпреки това тя си го актува ?

Не ,не си го е актувала явно, но проблемът е от страна на съседите , не на общината само.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот kirile » 23 Окт 2009, 11:53

Извинявам се , но се намесих с въпрос по мой проблем - платежни бележки няма , но акт за частна общинска собственост има ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот magodeoz » 23 Окт 2009, 12:41

Не ми е много ясно защо общината да не може да издаде удостоверение за идентичност, а също и какво толкова смущаващо има в описанието на имота от представените документи.
По нотариален акт:
Дворно място, образуващо парцел ІV, с площ от 2585 кв. м. Не парцел ІV с площ от 2685 кв. м, нито имот пл. № 99, целия с площ от ...., от който въпросното дворно място е част. Съвсем точно описание, ако пропуснем забележките по терминологията.
По скица:
Скицата, която по дефиниция е извадка от действащ регулационен план, е за УПИ ІV-99, с площ от 2685 кв. м. В нея съвсем коректно е посочено, кой от съставляващите УПИ имоти с какви площи участва – имотът, за който е отреден УПИ, и придаваемите части от други имоти. Единствено не е посочено коректно, че основният имот не е ПИ 99, а част от него, и че сметките по регулация за придаваемите части не са уредени.
Не виждам проблем с тези документи да се докаже право на собственост върху въпросното дворно място с площ от 2585 кв. м, освен ако някой друг не докаже противопоставимо право на основание придобивна давност.
По отношение на имот пл. № 100:
Посочен по този начин, този номер показва, че сградата е отделена като обект на право на собственост от земята, върху която е построена. Възможно е да се води собственост на друго лице или организация.
По отношение на новия кадастрален план:
Вероятно при създаванена кадастралния план през 2000 г. са заснети материализираните на място огради и са нанесени като имотни граници. Тук не може да става въпрос за поправка на явна фактическа грешка в кадастъра, а по-скоро за спор за материално право.
Собствениците могат да поискат материализиране на границите съгласно документите си за собственост, и да поискат въвод във владение в тези граници. Ако някой от съседите се противопостави – да доказва претенциите си в спор за собственост.
Тъй като подробният устройствен план е от 2007 г., той няма непосредствено отчуждително действие. Хубаво е собствениците да поискат от общината спиране на прилагането на този план до изясняването на споровете за собственост, ако възникнат такива.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот l____ » 23 Окт 2009, 16:03

По нотариален акт:
Дворно място, образуващо парцел ІV, с площ от 2585 кв. м. Не парцел ІV с площ от 2685 кв. м, нито имот пл. № 99, целия с площ от ...., от който въпросното дворно място е част. Съвсем точно описание, ако пропуснем забележките по терминологията.


Ами аз определено не мога да се съглася, че описанието е точно!
Аз чета акта малко по-различно от теб. Но малко... Т.е. почти като теб.
Обаче друг чете акта по друг начин, като казва, че съпрузите са собственици на целия парцел - видяхме минибурята, дето се развихри по темата. И ако не бях постанал скиците като някакви все пак аргументи - още щяхме да се питаме кой е измислил онова глупавото правило, че ако в НА не е записано, че сметките НЕ са уредени - значи че са уредени!
А и терминологията, използвана в акта няма да коментирам, щото правистите пак ще възприемат коментарите ми като обида към гилдията. :? Вместо да ги възприемат като обида към некадърниците в гилдията.

По скица:
Скицата, която по дефиниция е извадка от действащ регулационен план, е за УПИ ІV-99, с площ от 2685 кв. м. В нея съвсем коректно е посочено, кой от съставляващите УПИ имоти с какви площи участва – имотът, за който е отреден УПИ, и придаваемите части от други имоти. Единствено не е посочено коректно, че основният имот не е ПИ 99, а част от него, и че сметките по регулация за придаваемите части не са уредени.


Има и други недостатъци скицата. Вещото ми око установи, че един сламен навес на границата с имот 103 никога не е бил част от имот 99. Винаги е бил, дори и в момента е, част от бившия имот 103. :shock:
А на скицата не е описано вземане даване с имот 103 :roll:



По отношение на имот пл. № 100:
Посочен по този начин, този номер показва, че сградата е отделена като обект на право на собственост от земята, върху която е построена.


Това са предположения! Може и да са верни. Но ако не са? А адвокатите на ответниците какви ли предположения имат? :?

По отношение на новия кадастрален план:
Вероятно при създаванена кадастралния план през 2000 г. са заснети материализираните на място огради и са нанесени като имотни граници. Тук не може да става въпрос за поправка на явна фактическа грешка в кадастъра, а по-скоро за спор за материално право.


Така е!

Но дали немогат да поискат отсраняване на непълноти?
Има ли легално определение за непълнота???
Една такава непълнота е, че документите за собственост не отговарят на границите, отразени на картата. Аз не споря, че границите не са заснети верно, напротив заснети са вярно, но са граници по владение. А не по собственост.
С искане до кмета за отсраняване на непълнотите, се надявам с поне един от съседите границата да бъде коригирана. А с другия проблемен съсед да се влезе на съд, като вече имаме акт за констатирана непълнота.




Собствениците могат да поискат материализиране на границите съгласно документите си за собственост, и да поискат въвод във владение в тези граници. Ако някой от съседите се противопостави – да доказва претенциите си в спор за собственост
.

От кого да поискат материализиране на границите?
От кого да поискат въвод във владение?
На какво основание са тези искания?

10х!
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот l____ » 28 Окт 2009, 10:25

ЗКИР

Чл. 53. (1) Одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри могат да се изменят:

1. когато съдържат непълноти или грешки;

2. ...


Няма ограничение грешките да са ЯВНИ ФАКТИЧЕКИ, нали?
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот l____ » 20 Ное 2009, 12:34

Към 18.05.1936 г , с какъв акт и от кого са се одобрявали /утвърждавали/ регулационните панове?

Към 18.05.1936 г или преди това, с какъв акт и от кого за са се одобрявали /утвърждавали/ кадастралните планове?

Към 18.05.1936 г едновременно ли, за определено селище, са се одобрявали кадастрален план и регулационен план? Или, което е по-логично, одобряването на кадастралния план е предшествало одобряването на регулационен план?

В постинга ми от 22 Окт 2009 11:26 am съм прикачил скица.
На нея, в контурите на показаните сгради, има надписи:

ж. г. б. II ;
с ;
к. ;
пл. к. ;
с. ;
д. к. ;
с. г. б. .

Бихте ли ми пояснили какво означават тези надписи, от гледната точка на тогавашните ( към 1936 г ) разбирания за кадастър.

Благодаря!
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Какво притежават собствениците

Мнениеот magodeoz » 20 Ное 2009, 17:01

По отношение на кадастралните планове от 1908 до 1941 действа "Закон за кадастъра и земите на Царство България". Що се касае до регулацията - по онова време много малко градове са имали регулационни планове (и то частични), приемани с актове на местната власт, а в някои случаи - и на правителството (Наредбата - закон за София от 1934 г.). Строителната дейност е регламентирана в "Правила за строене на частни здания в градовете" (1881), заменени със "Закон за благоустрояване на населените места" от 1897 и после същия от 1941.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Предишна

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron